Skip til primært indhold

Hverdagen i Pomonahuset

I Pomonahuset er hverdagen struktureret, og samtidig er der plads til fleksibilitet. Vi har en fælles struktur i huset, men du har også en individuel plan, som du har lavet i samarbejdet med dine kontaktpersoner. 

En typisk hverdag kan se sådan ud: Vi spiser morgenmad sammen kl. 7.45. Her fortæller medarbejderne om de planlagte aktiviteter for dagen, og vi taler om, om der er andet, som du kunne tænke dig at lave. Derefter skal du til dine planlagte hverdagsaktiviteter; skole, praktik, samtaler med kontaktpersoner, behandlinger, ud at gå en tur eller andet.

Pomonahuset tilbyder en række aktiviteter fx kropsterapi, herunder NADA, afspænding og kraniosakralterapi samt læseklub og skriveværksted.

Om aftenen er det tid til afslapning, hvor vi ser tv eller spiller spil og hører musik sammen i vores fællesrum.

Aktivitetsudvalg

I Pomonahuset er det vigtigt, at du får en hverdag, der ikke kredser om spiseforstyrrelsen. Derfor har vi et aktivitetsudvalg bestående af borgere og personale, der løbende planlægger ture ud af huset eller aktiviteter i huset. Det kan være en tur til Legoland, i biografen eller til stranden for at dyppe tæerne.

Når vi tager på tur, øver vi os i at deltage i livet uden for Pomonahuset, og vi laver forskellige aktiviteter, så alle kan være med.

Der er også tilknyttet frivillige til Pomonahuset, som arrangerer ture ud af huset.

Kreaheltene

Hver torsdag får vi besøg af Kreaheltene, der laver forskellige kreative aktiviteter. Du kan læse mere om Kreaheltene her.

Måltider

Vi spiser fem faste måltider om dagen efterfulgt af samværstid. Medarbejderne i Pomonahuset laver aftensmad, sommetider sammen med dig eller en af de andre borgere.

Centralt i Pomonahuset er måltidsstøtten. Vi spiser sammen i 30 minutter til hvert af dagens 5 måltider, og efterfølgende er der samværstid. Mens vi spiser, giver vi dig relevant og faglig støtte til at følge din kostplan. Støtten er udviklet på baggrund af mange års erfaring i Pomonahuset.

I Pomonahuset spiser vi helt almindeligt mad, som vores diætist har tilpasset hver borgers individuelle behov. Vi spiser både boller i karry, risengrød, flæskesteg, rugbrødsmadder og meget andet.

Gæster

Mange får besøg af venner og familie i Pomonahuset. Du er velkommen til at få besøg og have overnattende gæster på dit eget værelse.

Gæster kan ikke deltage i fællesmåltider, men de har mulighed for i god tid at bestille et måltid og spise det sammen med dig på værelset.

Puslespil
Fællesrum
Opholdsrum
Stue i Pomonahuset
Klaver

Kontakt Pomonahuset

Pomonahuset

Limosegyden 6D, 5580 Nørre Aaby


40 33 91 06
APPFWU01V